Oferta
11.10.2019 / Newsy wróć

Paweł Grobelny dla SAPERSKIEJ 30

Niewiele projektów deweloperskich ma tak duży procentowy udział przestrzeni wspólnych na swoim terenie, jak SAPERSKA 30.  Zastanawialiśmy się, w jaki sposób ukształtować tę przestrzeń by jak najlepiej zaspokajała potrzeby mieszkańców przez wiele lat.  Zdecydowaliśmy się zdefiniować ogród na SAPERSKIEJ 30 jako holistyczną przestrzeń rekreacji i odpoczynku. Do wspłpracy zaprosiliśmy Pawła Grobelnego, którego cenione realizacje zagospodarowania przestrzeni publicznych znajdują się w takich miastach jak Bruksela, Budapeszt, Strasburg, Szanghaj czy Paryż. Jego minimalistyczne interwencje w przestrzeń zostały docenione na wielu międzynarodowych konkursach, a jeden z jego projektów – realizacja skweru na poznańskim Chwaliszewie -  zdobył w 2018 roku główną nagrodę w kategorii „Przestrzeń Publiczna“ w ogólnopolskim konkursie „Polska Architektura XXL“. W 2019 roku także główna nagroda za najlepszą polską przestrzeń publiczną przypadła Pawłowi Grobelnemu.

W ogrodzie Saperskiej 30 projektant stworzył precyzyjny rysunek ścieżek o geometryczym układzie, wykorzystał naturalne materiały, prostote formy i starannie dobrane przez profesjoalistów gatunki roślin. Takie myślenie o przestrzeni jest bliskie idei ogrodów japońskich, których układy, powtarzalność i podziały działają wyciszająco na samych użytkowników.

„Przy projektowaniu terenów wspólnych na SAPERSKIEJ 30 myślałem o różnych użytkownikach, którzy mogą się tutaj spotkać. To przestrzeń atrakcyjna zarówno dla osób młodych z dziećmi, dla samych dzieci w różnym wieku jak i dla osób starszych. Poszczególne meble i zabawki zostały zatopione w wysokich trawach, tak aby stworzyć intymne strefy Różnego rodzaju ławki, platformy, stoliki umożliwiają spędzanie czasu w większych i mniejszych grupach.  Bardzo ważne było stworzenie na tyle atrakcyjnej przestrzeni wspólnej, aby mieszkańcy potrafili się z nią identyfikować. Tak, aby ta przestrzeń dawała im oddech i zachęcała ich do wyjścia, kiedy będą ją obserwować ze swoich balkonów i okien.”-  opowiada Paweł Grobelny.

Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji kilka rodzajów drewnianych mebli, zaprojektowanych specjalnie dla tego miejsca, na których mogą spotkać się z sąsiadami czy przyjaciółmi. Na głównej, podświetlonej drewnianej platformie zmieści się nawet kilkanaście osób. Otoczenie wysokimi ozdobnymi trawami i dystans pomiędzy poszczególnymi strefami zapewnią poczucie prywatności, a ciepłe naturalne drewno, geometryczne ścieżki i monochromatyczna zieleń będą sprzyjać odpoczynkowi.

Ścieżki pokryte miękką nawierzchnią zaproszą dzieci do buszowania między trawami, dzięki czemu  zarówno zabawki dla dzieci zainstalowane w kilku miejscach dziedzińca jak i same alejki – staną się elementem zabawy.

Wybierz interesujące Cię mieszkania
i zapytaj nas o ofertę